Quantcast
Channel: Konferencje – Zwinna Łódź
Viewing all articles
Browse latest Browse all 29

Demobilizacja 2015

$
0
0

Czyli słów kilka o tym czym zaowocowała współpraca Zwinnej Łodzi z JUG Łódź, Organizatorami Mobilization 2015.

Co się udało?
Udało się zorganizować dwie zwinne prezentacje, które wygrały konkurencję z serwowaną wojskową grochówką i zapełniły obie sale. Opowieść Pawła Wojdery i Michała Aleksandra cytowaliśmy na bieżąco na naszym kanale twitter.

ZL_Mobi15_prezentacje

Co więcej, mogliśmy wzbogacić formułę konferencji o panel dyskusyjny!

Z tezą, że “jeden zespół dla wszystkich platform się opłaca!” zmierzyli się: Michał Aleksander, Łukasz Krupa, Filip Miłoszewski, Paweł Urban i Paweł Wojdera.

Paneliści reprezentowali organizacje różnych rozmiarów (od start-up po korporacje) i wnieśli do dyskusji wiele punktów widzenia: programistyczny, produktowy, UXowy i manager’ski. Z jednej strony zaowocowało to wymianą ciekawych pomysłów opartych na doświadczeniach, z drugiej nie przybliżyło do jednoznacznego ustosunkowania się do tezy. Zwrócili na to uwagę słuchacze wypowiadający się w ostatniej części panelu i dzielący się spostrzeżeniami już po jego zakończeniu.

Wszyscy mieli również okazję wyrazić opinię przez głosowanie w trakcie dyskusji. Na pytanie, czy zgadzasz się z postawioną tezą na początku panelu 60% słuchaczy odpowiedziało ‘tak’ (głosowało 30 osób). W jej trakcie opinie podzieliły się po równo, przy czym liczba głosujących wzrosła do 50 osób. Finalnie sala opowiedziała się za tezą – 86% spośród 100 głosujących osób.

Jakie koncepcje mogły mieć wpływ na ich zdanie?

Zaczęliśmy od próby ustalenia czym jest “interdyscyplinarność”. Paneliści uzgodnili pojęcie na styku biznesu i technologii określając ją jako zestaw umiejętności w zespole, które pozwalają na to by dostarczał on to czego oczekuje biznes. Taka definicja pozostawiła szerokie pole interpretacji – per produkt, czy per organizacja.

Największą trudnością podkreśloną przez wszystkich i będącą przyczynkiem do zorganizowania panelu jest oczywiście dylemat z czym “lepiej” się zmagać: synchronizacją czasową czy rozjazdem technologicznym między platformami mobilnymi, back-end’em, czy nawet embedded.

Wśród wymienionych rozwiązań – doświadczeń pojawiły się:
- koncepcja Product Planner (wymagająca odpowiedniej kultury w firmie),
- prowadzenie osobnego backlogu dla backendu i zespołów mobilnych z wykorzystaniem koncepcji Definition Of Ready
(np. co oznacza, że “API jest gotowe”),
- inwestowanie czasu w zrozumienie pracy innych (np. zespoły technologii mobilnych rozumieją REST) dla lepszej jakości
rozwiązań i unikania marnotrawstwa,
- jak najwcześniejsze angażowanie twórców oprogramowania w pracę UXową, w tym również zaproszenie do dzielenia się spostrzeżeniami rynkowymi, co przyspieszy dostarczanie właściwych rzeczy.

Możliwe, że wymienione pomysły (a to tylko część z tych które padły) okażą się komuś pomocne. Wszystkie jednak paneliści skwitowali radą: nie wybierajcie gotowych rozwiązań - eksperymentujcie sami i wyciągajcie wnioski!

Czekamy na publikację zarejestrowanej dyskusji i prezentacj!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 29

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra