Relację Piotra Wójcika umieszczamy z bardzo dużym opóźnieniem – cała wina po naszej stronie i bardzo za to przepraszamy. Nie mniej jednak podsumowanie Piotra jest ciągle aktualne i można z niego czerpać tematy do dalszego zgłębiania. Zapraszamy do lektury!
W dniach 16-18 czerwca odbyła się XV edycja konferencji Lean Management.
W tym roku organizatorzy gościli największą liczbę osób w historii tej konferencji. Do Wrocławia zjechało około 450 osób z 12 krajów. Aby zapewnić komfort wszystkim uczestnikom wykłady i warsztaty były symultanicznie tłumaczone z polskiego na angielski i na odwrót.
W tym roku wykładowcami prowadzącymi pięć głównych strumieni tematycznych byli światowej klasy praktycy i eksperci: John Shook, Samuel Obara, Mike Orzen, Chris Vogel i José Ferro. Przedstawili oni swoje doświadczenia oraz najnowsze trendy z zakresu zarządzania.
Nowością tej edycji były spotkania nazwane Pigułkami praktycznej wiedzy. Pierwsza część spotkania to wykład prowadzony przez jednego z ekspertów. Kolejna to bardziej otwarta, warsztatowa część kładąca nacisk na praktykę oraz trzecia część poświęcona pytaniom i dyskusji. Drugą innowacją była sesja inspirowana metodą Open Space Technology, podczas której można było wziąć udział w jednej z dziesięciu moderowanych dyskusji.
Kim są wykładowcy i o czym opowiadali?
John Shook
Prezes Lean Enterprise Institute, wybitny sensei. Przez ponad 11 lat pracował dla Toyoty w Japonii i Stanach Zjednoczonych. Został pierwszym amerykańskim kacho (menadżerem) w Japonii. Pomagał w wielu transferach metod pracy do innych fabryk na całym świecie, w tym do fabryki NUMMI (joint venture GM i Toyoty w Kalifornii). Współautor podręcznika Naucz się widzieć oraz autor książki Zarządzać znaczy uczyć.
John, swoją prezentacją Understanding Lean Transformation otworzył pierwszy dzień konferencji. Mówił o potrzebie dopasowania do siebie celu, procesu i ludzi w celu stworzenia wartość. Tytułowa transformacja aby była możliwa, powinna definiować cel, zmiany jakie chcemy wprowadzić żeby poprawić sposób pracy, zdolności które będziemy doskonalić w ludziach na wszystkich szczeblach. Transformacja to także zachowanie i wsparcia jakiego oczekujemy od liderów, nastawianie i sposób myślenia które będą ją napędzać.
Samuel Obara
Wykładowca wielu Instytutów Lean należących do Lean Global Network w różnych krajach oraz programu kursów Lean Enterprise. W swojej trzydziestoletniej karierze wspomagał ponad 350 organizacji wdrażając TPS. Uczył filozofii szczupłego zarządzania w fabrykach, firmach konsultingowych, instytucjach edukacyjnych, szpitalach, czy przemyśle zbrojeniowym.
Ostatnia prezentacja pierwszego dnia to Lean Culture – A burning platform. Sammy Obara rozpoczął wykład od przykładów kilku firm, właścicieli rozpoznawalnych marek, takich jak linie lotnicze Pan American, Converse All Star czy Atari. Były to wiodące firmy w swoich branżach, które pomimo sukcesu już nie istnieją. Wykład postawił otwarte pytanie: która kultura organizacyjna jest najbliższa twojej firmie: płonącej platformy wiertniczej, gotującej się żaby czy żółwia i zająca? A co za tym idzie kiedy twoja firma podzieli los przykładowych „gigantów”
Według Sammy’ego na kulturę organizacyjną składają się:
- poczucie własności u każdego z pracowników
- zaangażowanie
- kultura wspierająca Kazien-PDCA (tu było wiele przykładów)
- dobrze zdefiniowane i zakomunikowane priorytety
Mike Orzen
Światowej sławy konsultant, trener, mówca, wykładowca. Uważany za jednego z pionierów Lean IT. Od ponad 24 lat zajmując się Lean i Six Sigma, w tym od 14 lat stosuje Lean w środowiskach IT. Autor książki Lean IT: Enabling and Sustaining Your Lean Enterprise. Doradza firmom na całym świecie w obszarach angażowania ludzi oraz poprawy procesów biznesowych.
Mike poprowadził między innymi trzygodzinne warsztaty zatytułowane Developing Managers as Lean Coaches. W trakcie spotkanie omówiliśmy 7 podstawowych umiejętności, które powinien posiadać coach, oraz transformację jako proces i towarzyszące mu reakcje.
Część praktyczna ćwiczyła umiejętności coachingu poprzez właściwe zadawanie pytań, dialog z drugą osobą, szacunek i budowanie zaangażowania. A wszystko w kontekście krótkich cykli nauki PDCA.
Chris Vogel
Ekspert w zakresie przywództwa zgodnego z zasadami Lean oraz zastosowania Lean/Six Sigma w administracji i usługach. Pomaga także firmom poprzez organizację Compass Affiliates (President/CEO). Jest także Senior Vice President banku Wells Fargo (4. pod względem aktywów i 1. pod względem kapitalizacji rynkowej w USA).
Jednym z wystąpień Chris’a był wykład w ramach Pigułki praktycznej wiedzy zatytułowany: Changing Role of Leadership & Management in Lean Culture. Było to przekrojowe omówienie takich zagadnień jak: kultura organizacji, kultura przywództwa, rola lidera w implementacji Lean, mapowanie strumieni wartości oraz standaryzowana praca lidera (Gemba Walk, obserwacja nieprawidłowości, zadawanie właściwych pytań, wsparcie ludzi w procesie rozwoju).
Druga, praktyczna część spotkania poprowadzona przez Remigiusza Horbala i Krzysztofa Drozda z Lean Enterprise Institute Poland była zbiorem scenek odegranych przez prowadzących, ilustrujących różne sposoby pracy menadżerów. W dowcipny sposób pokazali oni zalety pracy przełożonego w oparciu o Gemba Walk.
Trzeci dzień tego inspirującego wydarzenie to wizyty na liniach produkcyjnych m.in. w fabrykach Toyota Motor Manufacturing Poland czy Electrolux.
A teraz pozostaje nam czekać na kolejną, XVI edycję konferencji 7-9 czerwca 2016. Miejmy nadzieję, że będzie co najmniej tak samo udana…
autor: Piotr Wójcik
STRONA KONFERENCJI: http://leankonf.pl/konferencja-2015/